Який дистилятор краще обрати?

Суперечки навколо теми: «Який же самогонний апарат кращий, мідний чи з нержавіючої сталі?», ведуться серед професіоналів уже не один рік. Кожен із прихильників дистиляції відстоює свою думку, і вона, звичайно ж, має право на життя.

Спочатку міді надавали перевагу через простоту обробки. Ковкий та пластичний метал, який не іржавів і легко чистився, а також був широко доступний. З появою та відкриттям нержавіючих металів, мідь трохи поступилася позиціями дешевшій нержавійці, яка була до того ж простішою у догляді. Справа в тому, що на нержавіючій поверхні не утворювалися нальоти з оксиду міді, що важко виводяться. І тут виявився цікавий факт – смак дистиляту з такого апарату поступається смаку напою з мідного апарату. І винна в цьому інертність нержавіючої сталі, через яку і не утворюються оксиди.
Завдяки унікальним хімічним властивостям та активності матеріалу, апарати з міді пов’язують сірчані сполуки, що у процесі сублімації утворюють меркаптани. Саме ці органічні сірчисті сполуки призводять до утворення гнильного запаху у бразі, і часто стають винуватцями нудоти та головного болю після вживання алкоголю. Перегінні апарати з нержавіючої сталі інертні по відношенню до меркаптанів, і не можуть прибрати ці шкідливі речовини з дистиляту. Це одна з основних переваг міді перед нержавійкою.

У мідних кубах утворюється більше ароматичних сполук, ніж у аналогічних, з нержавіючої сталі. Особливо це важливо при виробництві віскі, оскільки безпосередньо впливає кількість ефірних сполук, що визначає якість кінцевого продукту.

У апаратах з міді також утворюється на 60 – 100% більше ефірів, ніж у апаратах із нержавіючої сталі, під час виробництва коньяку і бренді. Мідь сприяє проходженню реакцій у кубовому залишку під час перегонки, пов’язаних з утворенням ароматичних сполук, при цьому алкоголь наповнюється насиченим, неповторним запахом.

Говорячи про здатність міді зв’язувати небажані сполуки, варто згадати також і жирні кислоти. Вступаючи в реакцію з іонами міді, вони утворюють сполуки, що налипають на стінках куба, в окремих випадках “вириваються” в кінці дистиляції назовні у вигляді зеленої або коричневої плівки.

Мідь чудово бореться з безліччю шкідливих речовин, що містяться в суслі, та якісно очищає їх у процесі перегонки.

Ну і звичайно, теплопровідність міді в 24 рази перевищує відповідні характеристики нержавіючої сталі. Нагрівання сусла відбувається рівномірно. Це дозволяє більш якісно контролювати температуру у процесі дистиляції та уникнути втрати готового продукту.
Як бачите, переваги мідних апаратів є очевидними. Насичений і чистий смак алкоголю є більш вагомим аргументом на користь мідного аламбіку, ніж горезвісний наліт на міді, на який нарікають шанувальники нержавіючої сталі. Наліт цей до того ж досить легко видаляється розчином лимонної кислоти з теплою водою або іншими легкодоступними способами.