Головна/ Новини/ Як зробити власні ефірні олії в домашніх умовах: покрокове керівництво

Як зробити власні ефірні олії в домашніх умовах: покрокове керівництво

photo
27.10.21

Зміст:

1.Методи отримання ефірних олій з рослин і трав

2.З якої сировини можна виготовляти ефірні олії:

– Сухий чи свіжий матеріал?

– Гідрозоль чи ефірна олія?

3. Що потрібно для дистиляції ефірних олій?

– Підготовка до дистиляції

– Охолодження

– Нагрівання

4. ЯК ЗРОБИТИ ЕФІРНІ ОЛІЇ: ПОКРОКОВЕ КЕРІВНИЦТВО

– Процес виготовлення ефірної олії

– Контроль температури

5. Коли слід зупинити процес дистиляції ефірних олій

– Коли зупинити дистиляцію ефірної олії?

– Коли зупинити дистиляцію гідрозолю?

6. Збір ефірної олії

Способи отримання ефірних олій з рослин і трав
Ефірні олії мають багато сфер застосування. Справа не лише в приємному ароматі, ефірна олія має природну силу рослини.

З давніх-давен людство практикувало різні способи виготовлення ефірних олій з рослинної сировини. Це водяна дистиляція, дистиляція з парою, кохобація, мацерація та анфлераж.

Той чи інший спосіб вилучення олії обирають для того, щоб отримати максимальний вихід олії та якомога вищу її якість.

Так, залежно від сорту сировини, мацерація завжди буде найкращим способом екстракції. Власне, це завжди так, коли вихід олії з дистиляції низький.

Якщо сировина дорога, занадто делікатна і не витримує високих температур, застосовують екстракцію розчинниками. Для багатьох інших матеріалів застосовують дистиляцію з водою та парою.

Екстракція CO2 також є методом вилучення сутності матеріалу, але результатом цього методу не є ефірна олія. Це масляниста рідина різного кольору і щільності, яка називається СО2-екстракт.

Якщо ви не впевнені щодо конкретної сировини, найкращого способу вилучення ефірної олії, ми рекомендуємо вам прочитати цю статтю.

З якої сировини можна виготовляти ефірні олії

Вихід ефірної олії з 1 кг сировини значною мірою залежить від виду рослинної сировини. Один з найменших виходів мають пелюстки троянд – близько 0,02% (2 мл ефірної олії з 10 кг пелюсток троянд). Найвищий вихід мають: сосна – до 35% (350 мл з 1 кг смоли), мускатник духмяний і мускатний горіх – до 25% (250 мл з 1 кг сировини).

В залежності від виду сировини може бути досить значна різниця у виході. Наприклад, існує багато різних сортів лаванди з різним вмістом ефірної олії.

Ще одним дуже важливим фактором є погода та якість ґрунту, де росте сировина.

Період і час збору врожаю також впливають на врожайність. Для більшості квітів період, коли вміст летких ефірних речовин у рослині найвищий, – це період до моменту, коли квітки наполовину розкриті. Звичайно, бувають і винятки. Наприклад, розмарин слід збирати під час повного цвітіння. Деякі інші квіти слід збирати лише до початку цвітіння.
Найкращий час для збору – ранок, до того, як денна спека почне випаровувати леткі ефірні речовини з рослинної сировини.

Суха чи свіжа сировина?

Якщо у вас є обидва варіанти, набагато краще вибрати свіжу сировину. Коли сировина висихає, вона втрачає певний відсоток вмісту ефірної олії. Зменшення варіюється від дуже малого % (5% для лавра) до майже повної втрати вмісту еферної олії після висихання сировини (98% зменшення).

Іноді або часто просто неможливо дистилювати сировину, коли вона свіжа. Сушіть її в тіні або під дахом. Бажано сушити сировину при середній температурі.

Чи можна отримати ефірну олію з таких деревних порід, як агар, ладан, мирт?

Так, для деревної сировини і смол застосовується водяна дистиляція. Таку сировину потрібно подрібнити на тріски або порошок і змішати з водою. Для агарної деревини час замочування до 14 днів позитивно вплине на вихід ефірної олії. У будь-якому випадку, краще провести невелике дослідження на конкретній сировині. www.researchgate.net – один з веб-сайтів, де можна отримати більше інформації про вихід і методи вилучення ЕО.

Гідролати чи ефірна олія?

Навіть якщо ваша мета – отримати ефірну олію, з вихідної трубки дистилятора ви отримаєте лише гідрозоль. Щоб відокремити ефірну олію від цього гідрозолю, необхідна ще одна деталь. Він називається розділювач для ефірної олії. Він повинен бути розміщений під вихідною трубкою гідрозолю. Щоб гідролат не потрапляв в сторону від розділювача, останній повинен розташовуватися безпосередньо під трубкою. У цьому випадку часто виникає потреба в додатковій підставці для нього. Щоб визначити, чи потрібна вам підставка, покладіть зібраний апарат на плиту і розташуйте розділювач під трубкою для виходу гідролату. Якщо відстань між ними досить велика, можна використовувати воронку. Будьте обережні, великі воронки роблять сепаратор нестійким.

Ми модифікували наш розділювач для ефірних олій і тепер він прикріплений безпосередньо до трубки для відведення гідролату. З таким розділювачем вам не доведеться шукати підставку, а крім того, вам не загрожує небезпека падіння розділювача під час процесу дистиляції або після нього. Ви не втратите всю отриману олію.

Що потрібно для дистиляції ефірних олій?

Підготовка до дистиляції
Перш ніж розпочати першу дистиляцію, ви повинні переконатися, що у вас є все необхідне. Так, у вас вже є мідний дистилятор для ефірної олії, але ви також повинні подбати про наступні аспекти:

  • Підключення дистилятора до води для охолодження.
  • Нагрівання дистилятора.
  • Всі необхідні підставки та ємності для гідролату.
  • Охолодження.

Ми постачаємо наші дистилятори з адаптером, який можна вкрутити в більшість побутових кранів замість аератора. Аератор – це невеличкий елемент, який встановлюється в крані в тому місці, де з нього витікає вода. Він легко відкручується за допомогою ключа і адаптера, який потрібно вкрутити. Потім перехідник приєднується до шланга, який йде в комплекті. Інший кінець шланга одягається на нижню трубку входу води в куб. Інший шланг приєднується до верхньої частини куба, звідси гаряча вода буде зливатися в каналізацію через раковину.
За бажанням, ви можете збирати гарячу воду для побутових потреб.

Потік води під час дистиляції повинен становити приблизно 1,0-1,5 л (0,27-0,4 г) на хвилину. Це залежить від температури води в системі. Температура гідроколони повинна бути нижче 30°С (86°F).

Ще один спосіб організувати охолодження дистилятора – використовувати акваріумну помпу. Ви можете замовити її у нас або купити в місцевому магазині. Потужність помпи повинна бути не менше 35 Вт або 40 Вт, або 2000 л/год.

У цьому випадку вам слід з’єднати шланг з насосом і з’єднати його з нижньою впускною трубкою на кубі. Кінець іншого шланга, з’єднаний з верхньою вихідною трубкою, повинен знаходитися у вашому відрі або бочці з охолоджувальною водою.

Наберіть якомога прохолоднішу воду для цього типу системи охолодження. Можна використовувати лід, але це не дасть стійкого результату.

Для досягнення необхідного охолоджуючого ефекту необхідно правильно розрахувати кількість води у відрі. На кожну хвилину дистиляції потрібно 1,0 л (0,27 г) води у відрі. Екстракцію ефірних олій можна здійснити за 15-20 хвилин, в цьому випадку вам знадобиться відро об’ємом 20 л. Якщо ви збираєтеся дистилювати гідрозолі, вам знадобиться ціла бочка, оскільки це займе не менше 2 годин. Кілька відер з холодною водою будуть додатковим варіантом.

Нагрівання
Для дистиляції також потрібне джерело нагріву води, розташоване в бойлері. Для мідних перегінних кубів підходять всі типи плит, крім індукційних. Якщо у вас індукційна плита, вам потрібен адаптер з нержавіючої сталі для нагрівання мідної посудини і наших перегінних апаратів, оскільки мідь не намагнічується. У цьому випадку індукційна плита нагріває диск, а диск, у свою чергу, нагріває мідну поверхню дистилятора. Це енергозатратний і неефективний спосіб, тому краще знайти можливість використання інших типів плит. Варіантом може бути газовий пальник або навіть багаття, але в цьому випадку досить складно забезпечити стабільність всієї системи.

Ми постачаємо наші більші мідні дистилятори з електричними нагрівачами, вбудованими в котел. У цьому випадку вам потрібно лише увімкнути нагрівач в розетку, і вода почне нагріватися. Перевагою такого нагріву, окрім незалежності від поверхні нагріву, є економічність. Вода нагрівається безпосередньо від джерела опалення!

ЯК РОБИТИ ЕФІРНІ ОЛІЇ: ПОКРОКОВЕ КЕРІВНИЦТВО

Як же зробити дистиляцію ефірної олії з трав і квітів в домашніх умовах?

Ми нарешті підійшли до відповіді на це питання. Ви завершили всю попередню підготовку. У вас є набір для дистиляції ефірних олій, сировина, підключення до системи охолодження і відповідне джерело тепла.

1. Наповнюємо котел водою. Якщо ви добуваєте виключно ефірні олії, достатньо буде заповнити водою ⅕ котла. У випадку з гідрозолем заповніть водою весь чайник, залишивши 1,5 дюйма (3-4 см) до верхнього краю чайника.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ!

Для котлів з електричним нагрівачем, його слід встановити перед заповненням котла водою. Покладіть силіконову прокладку на нагрівач, потім надіньте його на фланець бойлера і закрийте кламп.

2. Заповніть колону сировиною. Тут є деякі особливості.

3. Закрити колону ситом.

4. Вставте силіконову прокладку в обід котла.

5. Покладіть колону на котел так, щоб прокладка не виходила за межі наконечників. Прикріпіть колону до котла за допомогою клампа.

6. Підключіть дистилятор до системи водопостачання, як описано вище.

7. Зберіть розділювач. Одягніть скляну трубку на металеву частину з двома гумовими кільцями. Перед тим, як вставити скляну трубку, змастіть гумові кільця будь-якою харчовою олією. Потім акуратно вставте скляну трубку, роблячи повільні кругові рухи.

8. Помістіть олійний розділювач під трубкою для виходу гідрозолю з дистилятора.

10. Візьміть посудину, яка б стояла під мідною трубкою сепаратора. Бажано ставити посудину безпосередньо під цю трубку без додаткових силіконових трубок, щоб гідрозоль був найкращої якості. Ні в якому разі не використовуйте ПВХ трубку для збору гідролату, оскільки хлорид, що міститься в трубці, виділяється при нагріванні.

11. Увімкніть плиту і зачекайте, поки з’являться перші краплі найкращого гідрозолю та ефірної олії домашньої якості. Для дистиляторів з електричним нагрівачем увімкніть нагрівальний елемент в розетку.

Контроль температури під час дистиляції ефірних олій та гідрозолів

На жаль, немає, або ми не змогли знайти адекватної інформації про оптимальну температуру для проведення дистиляції з парою. У чому ми впевнені, так це в тому, що температура впливає на якість ефірної олії, оскільки в результаті термічної обробки різні хімічні компоненти вивільняються з сировини з різною інтенсивністю. Як наслідок, це впливає на кінцевий вміст ефірної олії.

Ми рекомендуємо вам знайти оптимальну температуру дистиляції для ефірної олії та гідрозолів. Ви можете протестувати температуру в діапазоні від 80°C до 100°C (176°F до 212°F). З нашої точки зору, оптимальною є температура 95°C (203°F).

Температура дистиляції відповідає показанням термометра, встановленого в котлі дистилятора.

УВАГА! Температура вище 100°C (212°F) вказує на надлишковий тиск в котлі. Причиною цього може бути ускладнення виходу пари з колони в охолоджувач. Колона заповнена сировиною, тому пара не може проходити з тією швидкістю, з якою вона генерується. Під час домашньої дистиляції допустима температура становить до 105°C (221°F). Якщо температура становить 105°C (221°F) або більше, слід негайно вимкнути джерело нагріву. У цьому випадку дана температура може свідчити про утворення пробки з сировини в колонці. Це може призвести до пошкодження дистилятора, тому температура вище 105°C (221°F) є неприйнятною! Залиште охолодження включеним, поки температура не знизиться нижче 95°C (203°F). Коли дистилятор повністю охолоне, вийміть його і видаліть сировину з колони.

Коли слід зупинити процес дистиляції
Коли припинити дистиляцію ефірної олії?
У багатьох випадках для вилучення ефірної олії достатньо 20 хвилин (особливо це стосується сухих квітів і листя). Деякі види сировини слід дистилювати довше. Сировина, така як ладан, потребує 4 години або більше, щоб витягти весь вміст олії.

Для того, щоб зрозуміти, чи настав час зупинити дистиляцію, необхідно виміряти рівень ефірної олії в розділювачі за допомогою мірної палички. Якщо через 10 або 15 хвилин ви не помітили збільшення рівня ефірної олії порівняно з попереднім виміром, це означає, що подальша перегонка недоцільна.

Кількість ефірної олії, що виходить з однієї дистиляції, залежить від двох основних факторів: вмісту ефірної олії в даному типі сировини і кількості сировини, якою ви заповнили колону. Для отримання додаткової інформації, будь ласка, відвідайте нашу сторінку з поширеними запитаннями.

Коли зупинити перегонку гідрозолю?
Насиченість гідрозолю зменшується в процесі перегонки. Відповідно, гідролат, отриманий на початку перегонки, сильно відрізняється за якістю від гідролату, отриманого після 2 годин перегонки.

Як для ефірної олії, так і для гідрозолів, кількість якісного гідролату сильно залежить від кількості сировини в колоні.

Знову ж таки, ми рекомендуємо вам визначити для себе, яке співвідношення між кількістю сировини в колоні і кількістю отриманого гідрозолю є правильним. Міняйте банки, в які ви збираєте гідрозоль, кожні 30 хвилин, щоб відокремити гідрозолі різної якості один від одного.

Наша рекомендація щодо вилучення гідрозолю: Витягуйте таку ж кількість гідрозолю, як і об’єм сировини, якою ви заповнили колонку. Наприклад, якщо ви заповнили половину колони об’ємом 2 л, що означає 1 л сировини, ви можете виділити щонайменше 1 л гідрозолю. Також можлива подальша дистиляція. Це залежить від ваших потреб.

УВАГА! Ви можете екстрагувати до ¾ об’єму води, якою ви заповнили колону. Наприклад, якщо ви заповнили колону 4 л, зупиніть дистиляцію, коли отримаєте 3 л гідрозолю.

Закінчення процесу екстракції ефірних олій
Вимкніть плиту і зупиніть потік води. Дайте дистилятору охолонути.

Тепер розберіть весь набір.

Вийміть сировину з колони. Ретельно промийте всі частини дистилятора.

Збір ефірної олії

Під час процесу дистиляції разом з ефірною олією в розділювач можуть потрапляти дрібні частинки сировини. Це призводить до того, що олія виглядає брудною. Після закінчення дистиляції залиште розділювач з олією в безпечному місці на кілька годин.

Дрібні частинки опустяться вниз, і ви зможете зібрати чисту ефірну олію за допомогою піпетки в непрозору скляну пляшку.

Гідрозолі слід зберігати в скляних банках, бажано в темному місці, або, принаймні, в місці, захищеному від прямих сонячних променів.

Насолоджуйтесь використанням ефірних олій та гідрозолів, виготовлених в домашніх умовах!